Biyografi

  1970 yılında İzmir’de dünyaya geldi.

  İzmir Özel Türk Koleji’nden mezun oldu. 

  1994 yılında Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü bitirdi.

  Üniversitede öğrenim gördüğü yıllarda yaz aylarında turizmin birçok branşında pratik yaparken bir yandan da TRT İzmir  Radyosu Başspikeri Günay Oğuz’dan diksiyon dersleri alıyordu…

  Mezuniyetinin ardından İzmir’in yerel TV istasyonu olan Kanal 1’de haber spikerliği yapmaya başladı.

  Kanal 1 ve Ege TV ‘de haber sundu.

  Bu yıllarda TRT İzmir Televizyonu’nun belgesel ve dizilerini seslendirdi.
  1998 yılında TRT’nin yurt çapında açtığı sınavları kazandı.

  TRT Spikerlik Kursunu başarıyla tamamlayıp TRT Ankara Televizyonu’na spiker kadrosuyla ataması yapıldı.

  Halen TRT spikeri olarak çalışmakta olan Urgancı’nın geçtiğimiz yıllar içinde sunduğu sayısız etkinlik dışında kalan programları arasında; Bir Kelime Bir İşlem, Şans Yıldızı, 7. Gün, Sayısal Gece, Pazardan Pazara, 23   Nisan Gala Programları, Universiade ve Kenan Doğulu’nun katıldığı 2007 Eurovision Şarkı Yarışması sayılabilir.

Spikerlik yaparken bir yandan da kişisel gelişim konuları ile ilgilendi. Transaksiyonel analiz, vucüt dili ve koçluk eğitimi aldı. Urgancı'nın son aldığı eğitim Lie To Me isimli dizinin ilham kaynağı psikolog doktor Paul Ekman eğitimcilerince İstanbul'da düzenlenen Emotional Skills and Competecies ve Evaluating the Credibility isimli yalan analizi üzerine çalışmalardır.  

Profesyonel konuşmacı yetiştiren ülkenin önemli motivasyon konuşmacılarından olan Urgancı'nın üniversitelerde verdiği seminerlere yüzlerce kişi katılmaktadır...

Urgancı’nın ‘Ben Kim, Konuşmak Kim?”, "Herkes İçin Karizma", "Hayat Seni Cümle İçinde Kullandı" isimli kişisel gelişim ve deneme türlerinde üç kitabı bulunmaktadır. Yazarın son kitabı olan "Ben Senin Bildiğin Kızlardanım" 2013 yılında Postiga Yayınevi'nden çıkmıştır.

Hakan Urgancı, halen Yeni Asır Gazetesi köşe yazarıdır.